Strona główna

Superwizja w psychoterapii

Superwizja to szczególny rodzaj spotkania terapeutów, w czasie którego analizuje się mechanizmy i zjawiska zachodzące w omawianym procesie terapii. Osobom szkolącym się w zawodzie terapeuty superwizja daje możliwość konsultowania swojej pracy z doświadczonym psychoterapeutą.

Superwizor wspiera terapeutę poprzez dzielenie się wskazówkami merytorycznymi i własnym rozumieniem dynamiki, która rozgrywa się w relacji pacjenta z terapeutą. Każdy adept zawodu powinien systematycznie korzystać z syperwizji, gdyż jest ona podstawą rozwijania profesjonalnych umiejętności. Superwizor ocenia również predyspozycje, umiejętności i doświadczenie osoby, która chce ubiegać się o certyfikat psychoterapeuty.

Z superwizji korzystają również doświadczeni terapeuci, którzy doceniają możliwość podzielenia się z superwizorem swoim obciążeniem emocjonalnym i wątpliwościami, aby uzyskać wsparcie i komentarz zwrotny. Superwizowanie własnej pracy jest zarówno przywilejem, ale też etycznym obowiązkiem wobec pacjentów, których leczenia podjął się terapeuta. Dzięki superwizji, psychoterapeuta może zadbać o siebie, swojego pacjenta i proces leczenia.